خدمات و بخش های مرکز

بازتوانی قلبی

بخش بازتوانی قلبی

بازتوانی قلب شامل مجموعه ای از خدمات طبی شامل تغییر سبک زندگی بیمار در جهت سبک زندگی سالم و برنامه های ارتقای سلامت بیماران مانند کنترل ریسک فاکتورهای قلبی عروقی که در نهایت باعث افزایش سطح کیفی زندگی آنان می شود.

برنامه هایی که در این بخش برای مراجعین ارائه و اجرا می شوند شامل: ویزیت توسط پزشک بازتوانی قلب و چکاپ کلی و کنترل ریسک فاکتورهای بیماری قلبی عروقی مانند پرفشاری خون (HTN )، چربی خون بالا (HLP)، دیابت شیرین (DM) و در صورت نیاز به مشاوره و ویزیت ارجاع به کلینیک های تخصصی قلب و داخلی می باشد. سایر برنامه ها شامل: ترک سیگار و دیگر مواد مضر، کنترل تعارضات و بیماریهای روانی که بر قلب و عروق و روند بیماری قلبی اثرات سوء دارند مثل استرس اضطراب و افسردگی و… و جلسات Relaxation  ، برنامه مشاوره تغذیه و رژیم درمانی و کنترل وزن و ارائه دستورات تغذیه سالم،  برنامه فیزیوتراپی و مشاوره فعالیت های فیزیکی مناسب، مراقبتهای پرستاری، برنامه های ورزشی طبی استاندارد با دستگاه های مجهز و مدرن با مانیتورینگ قلبی بر اساس نتایج اکوکاردیوگرافی و تست ورزش و سایر اندکس ها مانند اقدامات درمانی انجام گرفته مثل PTCA –CABG و نوع بیماریهای قلبی هر شخص می باشد.

برنامه بازتوانی قلب برای بیماران قلبی چه افرادی که عمل جراحی مثل CABG یا PTCA انجام داده باشند و چه انجام نداده باشند اجرا می شود.

بخش بازتوانی قلب بیمارستان شهید رجایی دارای پزشک بازتوانی قلب، واحد مشاوره روانشناسی، واحد مشاوره تغذیه، واحد فیزیوتراپی، واحد پرستاری، واحد آموزش بیماران و خانواده ها، بخش EECP و سالن های Training مجهز به تجهیزات ورزشی پیشرفته با قابلیت کنترل مرکزی می باشد.

خدماتی که در این بخش ارائه می شوند دو قسمت می باشند یک قسمت فاز مشاوره ای Inpatient و یک قسمت برنامه Outpatient می باشند.

فاز Inpatient برای بیماران قلبی بستری در بیمارستان انجام می شود و شامل ویزیت و مشاوره پزشک بازتوانی قلب و مشاورات و مراقبتهای پرستاری، روانشناسی، تغذیه و فیزیوتراپی می باشد.

فاز Outpatient برای بیمارانی که از خارج بیمارستان و مطب پزشکان مراجعه می کنند و یا بیمارانی که قبلا تحت مشاوره Inpatient قرار گرفته بودند اجرا می شود.

فاز Outpatient مرحله اصلی بازتوانی قلب است که در بیماران جراحی قلب پس از 4هفته، در بیماران مبتلا به سکته قلبی پس از 6 هفته و در بیماران آنژیوپلاستی پس از 10روز قابل اجرا می باشند. در این مرحله بیماران معرفی شده توسط متخصصین و جراحان قلب پس از تشکیل پرونده جهت انجام تست ورزش و معاینات سیستم قلبی- عروقی به کلینیک قلب ارجاع می شوند. سپس با توجه به تست ورزش و نتایج قبلی اکو آزمایش ها و پرونده بیمار برای هر بیمار نسخه ورزشی خاصی (ازنظر شدت زمان و مقدار جلسات ورزشی مورد نیاز) تجویز می شود.

با توجه به اهمیت بازتوانی قلب کلاسها با حضور تیم بازتوانی قلب متشکل از متخصصین قلب و توانبخشی و نیز کارشناسان پرستاری، فیزیوتراپی، تغذیه و روانشناسی برگزار می شود و به سوالات بیماران در زمینه های مختلف پاسخ داده می شود.

 

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن